0,00
Košík je prázdný

Barometr Chaloupka – „Retro“ zpět na vzestupu oblíbenosti!

Z dětství si vybavuji vzpomínky na prázdniny u tety a strejdy v Hýskově. Vždy jsem se k nim moc těšil, protože u nich doma byla odjakživa spousta zajímavých věcí - od časáků s Rychlými šípy až po strejdovy staré známky. Mezi věci, které poutaly mou pozornost patřil i domeček na počasí, který na mě „vykukoval“ za oknem v kuchyni. Lámal jsem si stále hlavu, jak ten panáček s panenkou fungují, kdy mají vyjít z domečku ven a kdy se zase schovat. Jako malý kluk jsem na to nikdy nepřišel…

Domeček na předpověď počasí (nabídka zde) nebo chcete-li, barometr chaloupka patřil v 70 – 80. letech minulého století k oblíbeným a běžně užívaným dnes už nazývaným „retro“ věcem. Meteorologický domeček v podobě různě opracovaných chaloupek byl často vidět na verandách, zápražích, balkónech nebo za okny rodinných a panelových domů. Spolehlivě fungovaly dlouhá léta. Po sametové revoluci, jako by se po nich slehla zem. Nastoupily domácí meteostanice, které nám poskytly výčet přesných a podrobných informací. Přesto se k nám barometr panáček a panenka pomalu, ale jistě vrací v novodobé podobě, kterou nám představuje např. německá značka Trenkle nebo čeští výrobci.

Jak pracuje meteodomeček, jaký je princip? Zcela jednoduchý. Je využito přirozeného, fyzikálního jevu. Ve dřevěné konstrukci chaloupky z překližky, sololitu nebo přírodního dřeva je pohyblivá lavička s figurkami a k jejímu středu je upevněno několika centimetrové citlivé vlákno (dříve se používaly např. koňské žíně nebo lidské vlasy). To se následkem vlhkosti vzduchu napíná nebo smršťuje. Tato vlastnost vlákna způsobuje výkyv jedné ze dvou figurek. Pokud vykoukne ven z domečku panenka – máme příslib jasného a suchého počasí. Pokud vykoukne ven z domečku panáček – očekávejte naopak vlhké a deštivé počasí.

Domeček na předpověď počasí

Domečky na počasí jsou obvykle doplněny malým lihovým teploměrem, který dokreslí celkovou barometrickou předpověď. Své využití najdou nejen doma, ale i na venkovské chalupě nebo chatě, kde dobře poslouží jako přirozený dekorativní prvek obydlí a vzbudí zájem u blízkých a návštěv.

Před prvním použitím je třeba meteodomečky seřídit. Když je počasí slunečné, pootočí se komínkem tak, aby byla venku panenka. Stačí seřídit pouze jednou. Domeček je třeba postavit nebo zavěsit na vzdušné místo, chráněné před přímým sluncem a deštěm.

redakce www.net-hodinky.cz

Barometr Chaloupka – „Retro“ zpět na vzestupu oblíbenosti! - 420696 - Barometr chaloupka

Barometr chaloupka

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací